Beograd – grad bogate istorije, jedinstvene atmosftere i spoj nespojivog. Njegove ulice kriju hiljade priča od kojih neke nisu poznate ni njegovim stanovnicima. Brojni mitovi i (urbane) legende se vezuju za Beograd, tako da s pravom možemo reći da je Beograd grad tajni. Potrudili smo se da pronađemo zanimljivosti o Beogradu za koje smo sigurni da vas neće ostaviti ravnodušnim.
Ono što svakome od nas ostane u sećanju su upravo informacije koje čujemo od vodiča kada posetimo neki grad. Mi ćemo biti vaši online turistički vodiči Beograda. Da li ste spremni da krenemo u oblizak glavnog grada na malo drugačiji način?
Prva kafana u Beogradu
Navodno je prva kafana u Evropi, otvorena baš u Beogradu, davne 1522. godine. Nakon što su Turci 1521. osvojili Beograd donevši sa sobom ovaj običaj ispijanja kafe na javnom mestu. U kafani se služila isključivo kafa.
Uživanje u crnom napitku, koje je stiglo sa Istoka, brzo se proširilo na Zapad. Beogradu se posle sedamdeset godina pridružuje Sarajevo (1592), a London dobija prvu kafanu 1652, dve godine docnije Marselj, u Beču je otvorena 1683. godine, a u Lajpcigu 1694. godine.
Podaci kažu da je u Beogradu s početka dvadesetog veka bilo čak 300 kafana. Rekorder je svakako bila Poenkareva ulica (sada Makedonska) u kojoj je u to vreme bilo 40 kuća, od kojih je u 17 bila kafana.
Prvi McDonalds restoran u Srbiji
Podaci koji se mogu naći i na samom Mekdonalds sajtu su da je upravo na Slaviji u martu 1988. otvoren prvi Mekdonalds restoran u jugoistočnoj i centralnoj Evropi, a taj Mek je na istom mestu i danas, zajedno sa još desetinom istoimenih rastorana svuda po Beogradu.
Samo godinu dana nakon otvaranja, ovaj Mek uspeo je postao svetski rekorder sa preko dva miliona usluženih gostiju.
Pročitajte još i: Zanimljivosti o Srbiji
Prvi semofor u Beogradu
Po odluci Uprave Grada Beograda prvi semafor u Srbiji postavljen 4. novembra 1939. godine na raskrsnici današnjih ulica Bulevar kralja Aleksandra, Kneza Miloša (tadašnja Kralja Ferdinanda) i Takovske.
Taj semafor je regulisao saobraćaj od sedam ujutro do deset sati uveče, a do 11 sati uveče je bilo uključeno samo žuto svetlo.
Beli feniks
Da li biste nam poverovali kad bismo vam rekli da su se oko Beograda vodile bitke u 115 ratova i da je on bio rušen čak 44 puta? Zbog svoje strateške lokacije na ušću dveju reka, između Zapada i Istoka, Beli grad je oduvek bio poprište istorijskih događaja.
Beograd u video igrama
Beograd se pojavljuje u popularnoj računarskoj video igri Battlefield 2142. koju pravi EA Games. Teren na kome se igra je mapa Beograda i predstavlja Evropsku uniju koja se bori protiv pan-azijskih jedinica nakon velikog futurističkog ledenog doba. Ovo će svakako biti zanimljivo mlađoj populaciji.
Spomenik Pobednik na Kalemegdanu
Delo vajara Ivana Meštrovića, Pobednik je prikazan kao nag muškarac naglašene muskulature i oštrih crta lica, zagledan u daljinu. Prvobitno je trebalo da bude postavljen na Terazijama, ali ženski deo javnosti bio zgrožen činjenicom da u centru grada stoji ’’go muškarac’’, pa je ipak odlučeno da bude postavljen na Kalemegdan.
U desnoj ruci Pobednik drži spušten mač, kao simbol mira, ali „spreman da reaguje na napad“. Većina Beograđana smatra da se u drugoj ruci nalazi golub, a zapravo je reč o jednoj grabljivici. Pobednik u levoj ruci drži sivog sokola, drevni egipatski simbol nepobedivosti i nesputane slobode.
Najduža ulica u Beogradu
Najduža ulica u Beogradu je, kao što ste mogli i da pretpostavite, Bulevar kralja Aleksandra, za koju je potrebno najmanje dva i po sata laganog hoda kroz gužvu. Prostire se od Trga Nikole Pašića do Smederevskog puta i duga je oko 7,5 km.
Budistički hram u Beogradu
Ono čime se u Beogradu može podičiti samo Konjarnik jeste činjenica da se ovde, u Kozarčevoj ulici, od kraja dvadesetih godina, pa do Drugog svetskog rata, nalazio budistički hram koji je izgrađen za potrebe molitve novih stanovnika.
Jedna kalmička kolonija postojala je i u ataru Malog Mokrog Luga, gde će 1929. godine biti izgrađen i budistički hram, prvi u Srbiji, a drugi u Evropi.
Jedinstven luster napravljen od metaka i municije
Šetnja kroz Kalemegdanski park sigurno će vas odvesti i do crkve Ružica. Bogorodičina crkva Ružica, naime, u 18. veku bila je barutni magacin, koji je od 1867. do 1869. godine pretvoren u vojnu crkvu.
Lustere su napravili srpski vojnici tokom Prvog svetskog rata u vreme zatišja na frontovima i nakon završetka rata lusteri su postavljeni u crkvi u kojoj se koriste do danas.
Prvi studentski dom u Beogradu
Studentski dom „Kralj Aleksandar I“, nekadašnja „Lola“, predstavlja prvi studentski dom na Balkanu, sagrađen između 1927. i 1928. godine. Projekat za ovo arhitektonsko zdanje izradio je ruski arhitekta Georgij Pavlovič Kovaljeski, jedan od brojnih ruskih emigranata koji su značajno uticali na izgled Beograda posle Prvog svetskog rata.
Nakon Drugog svetskog rata, dobija ime „Ivo Lola Ribar“ ali je prvobitni naziv kasnije ponovo vraćen. Finansije za izgradnju prvog studentskog doma na Balkanu obezbeđene su od nemačke ratne odštete nakon Prvog svetskog rata.
Manje poznate činjenice i zanimljivosti o Beogradu
- Beograd je 1890. godine ima 54.000 stanovinka.
- Beograd je kroz istoriju 14 puta menjao naziv.
- Elektrika je u Beograd uvedena 8 godina posle Pariza i 5 godina posle Berlina a pre mnogih drugih evropskih metropola. U Beogradu je 1893. upaljena prva sijalica na uglu Kolarčeve i Makedonske ulice.
- Najstarija sačuvana kuća u Beogradu nalazi se u Cara Dušana 10. Sagrađena je davne 1724. godine.
- Za vreme turkse vladavine u Beogradu bilo 273 džamija i posebnih islamskih bogomolja mesdžida, do danas sačuvana samo Bajrakli džamija.
- Ispod Crkve Svetog Marka na Tašmajdanu nalazi se prava pećina, koja nije otvorena za posetioce.
- U Beogradu se nalazi najveća pravoslavna građevina na Balkanu, Hram Svetog Save.
- Na mestu današnjeg Univerzitetskog parka nalazilo najpre tursko groblje, a potom gradska pijaca.
- Prvi javni spomenik podignut 1848. godine u Karađorđevom parku gde se i danas nalazi.
- Beograd leži na oko 30 brda. Znate li njihova imena? 🙂
Ukoliko znate za još neku zanimljivost o Beogradu, pišite nam ispod u komentaru.
Beograd je jedan od cetiri glavna grada kroz koji protice Dunav, a cije ime pocinje sa “B“. Ostali gradovi su Bec, Bratislava i Budimpesta. Takodje, Srbija je zajedno sa Beogradom potpisnica ,,Dunavske komisije“, cije je sediste u Budimpesti.