Golija je jedna od najlepših, najočuvanijih i najšumovitijih planina u Srbiji. Prostire se na teritoriji pet opština i to: Ivanjice, Novog Pazara, Raške, Sjenice i Kraljeva. Okružena planinama jugozapadne i centralne Srbije, Golija svojom masivnošću dominira krajolikom i zauzima površinu skoro dva puta veću od susednog i mnogo poznatijeg Kopaonika.
Golija je 2001. godine proglašena za Park prirode, a Rezervat biosfere „Golija-Studenica“ je pod zaštitom UNESKO-a. Najviša tačka Golije je Jankov kamen visok 1834 metara.
Gde se nalazi Golija / Kako stići :
Golija je od Beograda udaljena oko 230 km, od Novog Sada 317 km, a od Niša 224 km. Najbliži gradovi su Ivanjica udaljena 40 km, Novi Pazar 32 km i Raška 43km.
Najbolji put do Golije je preko Čačka, Požege i Ivanjice, a najkraći put do Golije je predstavljen na mapi ispod.
Šta vas očekuje na Goliji:
Golija je i dalje u velikoj meri „divlja“ planina i u tome se krije njena lepota. Velika šumska prostranstva, neka sa karakteristikama prašume, stabla visoka i do 40m, tresetišta, bujni pašnjaci i brojne endemske i reliktne biljne vrste su samo deo onoga što Golija skriva.
Na Goliji raste preko 100 lekovitih vrsta, a priroda je bila izdašna i kada su u pitanju gljive i šumski plodovi. Zato neka vas ne iznenadi kada pri poseti Goliji u proleće i leto budete videli lokalno stanovništvo koje na svojoj planini pronalazi i lek i hranu. Nemojte ni vi propustiti priliku da prilikom šetnje ovom planinskom lepoticom probate borovnice ili šumske jagode.
Na Goliji postoji nekoliko obeleženih biciklističkih staza. Na rutama su postavljene drvene nadstrešnice i klupe za odmor biciklista, pešaka i planinara. „Planinarsko društvo Golija” iz Ivanjice organizuje veliki broj atraktivnih programa i tura koje, zahvaljujući uslugama iskusnih vodiča, pogoduju i početnicima.
Foto: Lemibrateu
Vodopadi Izubre
Vodopadi reke Izubra nalaze se kod sela Devići. Staza do vodopada je obeležena i vodi kroz gustu šumu. Vodopad Izubre je najbolje posetiti u proleće, kada je vodom najbogatiji.
Jezera na Goliji
Golija je i planina izuzetno bogata bistrim izvorima a najpoznatije reke koje izviru na Goliji su Studenica i Moravica. Na Goliji se nalaze i tri manja jezera okružena nestvarnom prirodom – Tičar (Dajićko jezero), Nebeska suza na Okruglici i Košaninovo jezero.
Skijanje na Goliji
Golija je područje sa najviše snežnih dana u Srbiji. Sneg se zadržava na planini i do pet meseci, što predstavlja veliki potencijal za razvoj zimskog turizma. U poslednjih nekoliko godina, zimski turizam je u usponu i sve veći broj ljubitelja skijanja posećuje ovu planinu. Za sada je skijanje najbolje na Odvraćenici. Na Goliji postoji sedam ski staza i nekoliko žičara tipa tipa „sidro“ i „tanjir“.
Smeštaj na Goliji
Smeštaj na Goliji možete najčešće naći u okviru vikendica i seoskih domaćinstava. U centru Golije postoji nekoliko hotela i najavljuje se gradnja novih. Nažalost, opasnost neplanske gradnje na Goliji je sve veća i neophodna je pažnja javnosti, ne bi li se sprečilo narušavanje i uništavanje prirodnog bogatstva Golije.
Ništa manje od prirodnog bogatstva nije važnije i kulturno nasleđe koje krasi podnožje Golije. To su, pre svega, manastiri Studenica, Gradac i Đurđevi stupovi. Dok boravite na Goliji, iskoristite priliku da, u okviru izleta, upoznate i dragulje srednjovekovne Srbije.
Šta još posetiti u blizini Golije:
- Manastir Studenica
- Manastir Gradac i izletište Gradačka banja
- Manastir Sopoćani
- Manastir Đurđevi stupovi
- Grad Novi Pazar
- Selo Rudno
Podelite sa nama Vaše utiske. Ukoliko smatrate da neke informacije nedostaju, pišite nam u komentaru.